NX3L2267GM-Q100X
Part Number
NX3L2267GM-Q100X
Manufacturer
NXP
Category
Interface ICs
Description
IC SWITCH ANLG SPDT 10XQFN
NX3L2267GM-Q100X Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NX3L2267GM-Q100X PCB Footprint and Symbol
Brand NXP
Product Line Semiconductors
Subcategory Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Series Automotive, AEC-Q100
Switch Circuit SPDT
Multiplexer/Demultiplexer Circuit 2:1
Number of Circuits 2
On-State Resistance (Max) 750mOhm
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) 90mOhm
Voltage - Supply, Single (V+) 1.4V ~ 4.3V
Voltage - Supply, Dual (V±) -
Switch Time (Ton, Toff) (Max) 40ns, 20ns
-3db Bandwidth 60MHz
Charge Injection 37pC
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) 35pF
Current - Leakage (IS(off)) (Max) 10nA
Crosstalk -90dB @ 100kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)