OF100JE
| Part Number | OF100JE |
| Manufacturer | Ohmite |
| Category | Resistors |
| Description | RES 10 OHM 1/2W 5% AXIAL |
OF100JE Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | OF100JE PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Ohmite |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Through Hole Resistors |
| Series | Little Demon® OF |
| Resistance | 10 Ohms |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Composition | Carbon Composition |
| Features | Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient | - |
| Operating Temperature | - |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.150" Dia x 0.406" L (3.80mm x 10.30mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 25265 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
