PAM8016AKR
| Part Number | PAM8016AKR |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC MTR DRV 2.8-5.5V U-FLGA1515-9 |
PAM8016AKR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | PAM8016AKR PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Diodes Incorporated |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Motor Drivers, Controllers |
| Series | - |
| Motor Type - Stepper | - |
| Motor Type - AC, DC | ERM, LRA |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Interface | Analog, PWM |
| Technology | NMOS, PMOS |
| Step Resolution | - |
| Applications | Mobile Communications |
| Current - Output | - |
| Voltage - Supply | 2.8V ~ 5.5V |
| Voltage - Load | 2.8V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 9-UFLGA |
| Supplier Device Package | U-FLGA1515-9 |
Quick Inquiry
| In Stock | 457 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
