PC9RS08KA2PAE
| Part Number | PC9RS08KA2PAE |
| Manufacturer | NXP |
| Category | Embedded Processors & Controllers |
| Description | IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8DIP |
PC9RS08KA2PAE Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | PC9RS08KA2PAE PCB Footprint and Symbol |
| Brand | NXP |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Microcontrollers |
| Series | RS08 |
| Core Processor | RS08 |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 10MHz |
| Connectivity | - |
| Peripherals | LVD, POR, WDT |
| Number of I/O | 4 |
| Program Memory Size | 2KB (2K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 63 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 5.5V |
| Data Converters | - |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
Quick Inquiry
| In Stock | 474 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
