PCM2900BDB
| Part Number | PCM2900BDB |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Interface ICs |
| Description | IC STEREO CODEC 8/16B USB 28SSOP |
PCM2900BDB Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | PCM2900BDB PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | CODECs |
| Series | - |
| Type | Stereo Audio |
| Data Interface | USB |
| Resolution (Bits) | 8 b |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| Sigma Delta | Yes |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 89 / 96 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 89 / 93 |
| Voltage - Supply, Analog | 4.35V ~ 5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.35V ~ 5.25V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 484 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
