PDA241-SRT00-504A2
Part Number
PDA241-SRT00-504A2
Manufacturer
Bourns
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
POT 500K OHM 1/4W CARBON LOG
PDA241-SRT00-504A2 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PDA241-SRT00-504A2 PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Passive Components
Subcategory Rotary Potentiometers, Rheostats
Series Pro Audio PDA24
Resistance (Ohms) 500k
Tolerance ±15%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Built in Switch None
Number of Turns 1
Taper Logarithmic
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient -
Rotation 300°
Resistive Material Carbon
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Knurled and Slotted
Actuator Length 0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)