PDA241-SRT02-105B0
Part Number
PDA241-SRT02-105B0
Manufacturer
Bourns
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
POT 1M OHM 1/2W CARBON LINEAR
PDA241-SRT02-105B0 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PDA241-SRT02-105B0 PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Passive Components
Subcategory Rotary Potentiometers, Rheostats
Series Pro Audio PDA24
Resistance (Ohms) 1M
Tolerance ±15%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Built in Switch None
Number of Turns 1
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient -
Rotation 300°
Resistive Material Carbon
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round
Actuator Length 0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)