PDB-C134
| Part Number | PDB-C134 |
| Manufacturer | Advanced Photonix |
| Category | Optical Sensors |
| Description | SENSOR PHOTODIODE 950NM RADIAL |
PDB-C134 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | PDB-C134 PCB Footprint and Symbol |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Brand | Advanced Photonix |
| Product Line | Sensors |
| Subcategory | Photodiodes |
| Series | - |
| Wavelength | 950nm |
| Color - Enhanced | Blue |
| Spectral Range | 700nm ~ 1100nm |
| Diode Type | PIN |
| Responsivity @ nm | - |
| Response Time | 10ns |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Current - Dark (Typ) | 2nA |
| Active Area | 1.538mm² |
| Viewing Angle | 30° |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, 3mm Dia (T-1) |
Quick Inquiry
| In Stock | 50743 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
