PHE426HB7100JR06
| Part Number | PHE426HB7100JR06 |
| Manufacturer | KEMET |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP FILM 1UF 5% 250VDC RADIAL |
PHE426HB7100JR06 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | PHE426HB7100JR06 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | KEMET |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Film Capacitors |
| Series | PHE426 |
| Capacitance | 1µF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage Rating - AC | 160V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.374" W (18.00mm x 9.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Applications | DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Ratings | - |
| Features | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 52967 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
