PK60N512VMD100
Part Number
PK60N512VMD100
Manufacturer
NXP
Category
Embedded Processors & Controllers
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144BGA
PK60N512VMD100 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PK60N512VMD100 PCB Footprint and Symbol
Brand NXP
Product Line Semiconductors
Subcategory Microcontrollers
Series Kinetis K60
Core Processor ARM® Cortex®-M4
Core Size 32-Bit
Speed 100MHz
Connectivity CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Peripherals DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 100
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.71V ~ 3.6V
Data Converters A/D 27x16b; D/A 2x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)