PM2260D25VJH
Part Number
PM2260D25VJH
Manufacturer
Sensata-Crydom
Category
Relays
Description
RELAY SSR 600V 25A PNL MNT
PM2260D25VJH Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PM2260D25VJH PCB Footprint and Symbol
Brand Sensata-Crydom
Product Line Power
Subcategory Contactors (Solid State)
Series PM22
Mounting Type Chassis Mount
Circuit SPST-NO (1 Form A)
Output Type AC, Zero Cross
Load Current 25A
Voltage - Input 4 ~ 32VDC
Voltage - Load 48 ~ 600V