PM75B5LA060
Part Number
PM75B5LA060
Manufacturer
Powerex Inc.
Category
Power Management ICs
Description
MOD IPM L-SERIES 600V 75A
PM75B5LA060 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PM75B5LA060 PCB Footprint and Symbol
Brand Powerex Inc.
Product Line Semiconductors
Subcategory Power Driver Modules
Series Intellimod™
Type IGBT
Configuration H-Bridge
Current 75A
Voltage 600V
Voltage - Isolation 2500VDC