PPG101A6
Part Number
PPG101A6
Manufacturer
Littelfuse
Category
Temperature Sensors
Description
SENSOR RTD 100OHM 0.06% RADIAL
PPG101A6 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PPG101A6 PCB Footprint and Symbol
Brand Littelfuse
Product Line Sensors
Subcategory RTD (Resistance Temperature Detector)
Series PPG
Resistance @ 0°C 100 Ohms
Resistance Tolerance ±0.06%
RTD Material Platinum
Operating Temperature -200°C ~ 600°C
Termination PC Pins
Accuracy ±0.15°C
Temperature Coefficient ±3850ppm/°C
Current 1mA