PS100-1B1BR10K
Part Number
PS100-1B1BR10K
Manufacturer
TT Electronics/BI
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
SLIDE POT 10KOHM 0.25W TOP 100MM
PS100-1B1BR10K Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PS100-1B1BR10K PCB Footprint and Symbol
Brand TT Electronics/BI
Product Line Passive Components
Subcategory Slide Potentiometers
Series PS100
Resistance 10 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance ±20%
Adjustment Type Top
Fader Type Dual
Travel Range 100mm
Size / Dimension Rectangular - 5.031" L x 0.331" W x 0.315" H (127.80mm x 8.40mm x 8.00mm)