PS45M-0MC2BR10K
Part Number
PS45M-0MC2BR10K
Manufacturer
TT Electronics/BI
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
SLIDE POT 10KOHM 0.125W TOP 45MM
PS45M-0MC2BR10K Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PS45M-0MC2BR10K PCB Footprint and Symbol
Brand TT Electronics/BI
Product Line Passive Components
Subcategory Slide Potentiometers
Series PSxxM
Resistance 10 kOhms
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Tolerance ±20%
Adjustment Type Top
Fader Type Dual
Travel Range 45mm
Size / Dimension Rectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.276" H (60.00mm x 9.00mm x 7.00mm)