PSL60-1082A-103B1
Part Number
PSL60-1082A-103B1
Manufacturer
Bourns
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
SLIDE POT 10K OHM 0.5W TOP 60MM
PSL60-1082A-103B1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PSL60-1082A-103B1 PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Passive Components
Subcategory Slide Potentiometers
Series Pro Audio PSL
Resistance 10 kOhms
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Tolerance ±20%
Adjustment Type Top
Fader Type Motor, Dual
Travel Range 60mm
Size / Dimension Rectangular - 4.606" L x 0.591" W x 1.008" H (117.00mm x 15.00mm x 25.60mm)