PTA2043-2010CIB254
Part Number
PTA2043-2010CIB254
Manufacturer
Bourns
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
SLIDE POT 250K OHM 0.1W TOP 20MM
PTA2043-2010CIB254 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PTA2043-2010CIB254 PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Passive Components
Subcategory Slide Potentiometers
Series Pro Audio PTA
Resistance 250 kOhms
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Tolerance ±20%
Adjustment Type Top
Fader Type Standard
Travel Range 20mm
Size / Dimension Rectangular - 1.378" L x 0.354" W x 0.256" H (35.00mm x 9.00mm x 6.50mm)