PTB6043-2010BPB103
Part Number
PTB6043-2010BPB103
Manufacturer
Bourns
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
SLIDE POT 10K OHM 0.25W TOP 60MM
PTB6043-2010BPB103 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PTB6043-2010BPB103 PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Passive Components
Subcategory Slide Potentiometers
Series Pro Audio PTB
Resistance 10 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance ±20%
Adjustment Type Top
Fader Type Standard
Travel Range 60mm
Size / Dimension Rectangular - 3.465" L x 0.630" W x 0.315" H (88.00mm x 16.00mm x 8.00mm)