PTE60-151B-103B2
Part Number
PTE60-151B-103B2
Manufacturer
Bourns
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
SLIDE POT 10K OHM 0.2W TOP 60MM
PTE60-151B-103B2 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PTE60-151B-103B2 PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Passive Components
Subcategory Slide Potentiometers
Series Pro Audio PTE
Resistance 10 kOhms
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Tolerance ±20%
Adjustment Type Top
Fader Type Standard
Travel Range 60mm
Size / Dimension Rectangular - 3.425" L x 0.630" W x 0.394" H (87.00mm x 16.00mm x 10.00mm)