PTS120630V012
Part Number
PTS120630V012
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Category
Circuit Protection
Description
PTC RESET FUSE 30V 120MA 1206
PTS120630V012 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PTS120630V012 PCB Footprint and Symbol
Brand Eaton - Electronics Division
Product Line Power
Subcategory PTC Resettable Fuses
Series PolyTron™, PTS1206
Type Polymeric
Voltage - Max 30V
Current - Max 100A
Current - Hold (Ih) (Max) 120mA
Current - Trip (It) 290mA
Time to Trip 200ms
Resistance - Initial (Ri) (Min) 1.4 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 6 Ohms
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric), Concave
Size / Dimension 0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)