Q6012LH2
Part Number
Q6012LH2
Manufacturer
Littelfuse
Category
Thyristors
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A TO220
Q6012LH2 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models Q6012LH2 PCB Footprint and Symbol
Brand Littelfuse
Product Line Semiconductors
Subcategory TRIACs
Series -
Triac Type Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State 600V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10mA
Current - Hold (Ih) (Max) 15mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)