QXK2G104KTPTZH
| Part Number | QXK2G104KTPTZH |
| Manufacturer | Nichicon |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL |
QXK2G104KTPTZH Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | QXK2G104KTPTZH PCB Footprint and Symbol |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Brand | Nichicon |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Film Capacitors |
| Series | QXK-ZH |
| Capacitance | 0.1µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 200V |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.610" L x 0.287" W (15.50mm x 7.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.508" (12.90mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.492" (12.50mm) |
| Applications | General Purpose |
| Ratings | - |
| Features | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 4117 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
