RB706F-40T106
Part Number
RB706F-40T106
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Category
Diodes & Rectifiers
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V UMD3
RB706F-40T106 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RB706F-40T106 PCB Footprint and Symbol
Brand Rohm Semiconductor
Product Line Semiconductors
Subcategory Rectifiers - Arrays
Series -
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 370mV @ 1mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 10V
Operating Temperature - Junction 125°C (Max)