RL80J471MDNASQKX
Part Number
RL80J471MDNASQKX
Manufacturer
Nichicon
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 6.3V T/H
RL80J471MDNASQKX Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RL80J471MDNASQKX PCB Footprint and Symbol
Brand Nichicon
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Polymer Capacitors
Series FPCAP, RL8
Type Polymer
Capacitance 470µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance) 8 mOhm
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 570mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.7A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)