RT7300AGS
| Part Number | RT7300AGS |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC REG PFC CONTROLLER 8SOP |
RT7300AGS Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RT7300AGS PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Richtek USA Inc. |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | PFC (Power Factor Correction) |
| Series | - |
| Mode | Critical Conduction (CRM) |
| Frequency - Switching | 120kHz |
| Current - Startup | 20µA |
| Voltage - Supply | 12V ~ 25V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-SOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 245 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
