RT9818B-18GV
| Part Number | RT9818B-18GV |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC VOLT DETECTOR 1.8V SOT23-3 |
RT9818B-18GV Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RT9818B-18GV PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Richtek USA Inc. |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Supervisors |
| Series | - |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Output | Open Drain or Open Collector |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 35ms Minimum |
| Voltage - Threshold | 1.8V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
Quick Inquiry
| In Stock | 496 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
