S2KW16C-4N
Part Number
S2KW16C-4N
Manufacturer
Semtech Corporation
Category
Diodes & Rectifiers
Description
DIODE GEN PURP 16KV 6A MODULE
S2KW16C-4N Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models S2KW16C-4N PCB Footprint and Symbol
Brand Semtech
Product Line Semiconductors
Subcategory Rectifiers - Single
Series -
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 16000V
Current - Average Rectified (Io) 6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 16V @ 6A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr 2µA @ 16000V
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module
Supplier Device Package -
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C