S2KW20C-5D
Part Number
S2KW20C-5D
Manufacturer
Semtech Corporation
Category
Diodes & Rectifiers
Description
DIODE GEN PURP 20KV 3A MODULE
S2KW20C-5D Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models S2KW20C-5D PCB Footprint and Symbol
Brand Semtech
Product Line Semiconductors
Subcategory Rectifiers - Single
Series -
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20000V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 20V @ 3A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr 2µA @ 20000V
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module
Supplier Device Package -
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C