S4X8ES2
| Part Number | S4X8ES2 |
| Manufacturer | Littelfuse |
| Category | Thyristors |
| Description | SCR SEN 400V .8A 50UA TO92 |
S4X8ES2 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | S4X8ES2 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Littelfuse |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | SCRs |
| Series | - |
| Voltage - Off State | 400V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 800mV |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 50µA |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.7V |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 510mA |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 800mA |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 5mA |
| Current - Off State (Max) | 3µA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 8A, 10A |
| SCR Type | Sensitive Gate |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Supplier Device Package | TO-92 |
Quick Inquiry
| In Stock | 160 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
