S8-1204VU
| Part Number | S8-1204VU |
| Manufacturer | Cynergy 3 |
| Category | Relays |
| Description | RELAY REED SPST 1A 12V UL |
S8-1204VU Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | S8-1204VU PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Cynergy 3 |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Reed Relays |
| Series | S8 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact Rating (Current) | 1A |
| Switching Voltage | 1000VAC, 1000VDC - Max |
| Coil Current | 16.0mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Features | - |
| Termination Style | PC Pin |
| Seal Rating | - |
| Must Operate Voltage | 9.6 VDC |
| Must Release Voltage | 2 VDC |
| Operate Time | 1ms |
| Release Time | 0.5ms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Material | Rhodium (Rh) |
Quick Inquiry
| In Stock | 312 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
