SCH12500
| Part Number | SCH12500 |
| Manufacturer | Semtech Corporation |
| Category | Diodes & Rectifiers |
| Description | DIODE GP 12.5KV 500MA AXIAL |
SCH12500 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SCH12500 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Semtech |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Rectifiers - Single |
| Series | - |
| Diode Type | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 12500V |
| Current - Average Rectified (Io) | 500mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 13V @ 1A |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 5µs |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 12500V |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | - |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
Quick Inquiry
| In Stock | 311 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
