SCT1275CS
| Part Number | SCT1275CS |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions |
| Category | Thyristors |
| Description | 1200V 75A TO-247S STANDARD SCR |
SCT1275CS Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SCT1275CS PCB Footprint and Symbol |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Brand | SMC Diode Solutions |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | SCRs |
| Series | - |
| Voltage - Off State | 1.2kV |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.3V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 70mA |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.5V |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | - |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 75A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 120mA |
| Current - Off State (Max) | 50µA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 800A @ 50Hz |
| SCR Type | Standard Recovery |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Supplier Device Package | TO-247S |
Quick Inquiry
| In Stock | 850 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
