SDM-USB-QS-S
| Part Number | SDM-USB-QS-S |
| Manufacturer | Linx Technologies Inc. |
| Category | Interface ICs |
| Description | IC CONTROLLER USB MODULE |
SDM-USB-QS-S Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SDM-USB-QS-S PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Linx Technologies Inc. |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Controllers |
| Series | QS |
| Protocol | USB |
| Function | Bridge, USB to UART |
| Interface | UART |
| Standards | USB 2.0 |
| Voltage - Supply | 4.35V ~ 5.25V |
| Current - Supply | 26mA |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 16-SMD Module |
| Supplier Device Package | Module |
Quick Inquiry
| In Stock | 958 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
