SFF2002GHC0G
| Part Number | SFF2002GHC0G |
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Category | Diodes & Rectifiers |
| Description | DIODE GEN PURP 100V 20A ITO220AB |
SFF2002GHC0G Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SFF2002GHC0G PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Rectifiers - Single |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Diode Type | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 975mV @ 10A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 100V |
| Capacitance @ Vr, F | 90pF @ 4V, 1MHz |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Supplier Device Package | ITO-220AB |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
Quick Inquiry
| In Stock | 313 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
