SFS44S15-10K388E-F
Part Number
SFS44S15-10K388E-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category
Capacitors
Description
15UF 10UF MOTORRUN QC TERM 440V
SFS44S15-10K388E-F Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SFS44S15-10K388E-F PCB Footprint and Symbol
Brand Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product Line Passive Components
Subcategory Capacitor Networks, Arrays
Series SF, Dual Motor Start
Capacitance 10µF, 15µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 440V
Dielectric Material Polypropylene (PP) Film, Metallized
Number of Capacitors 2
Circuit Type Bussed
Temperature Coefficient -
Ratings -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can
Size / Dimension 2.120" Dia (53.85mm), Lip
Height - Seated (Max) 4.000" (101.60mm)