SGL50N60RUFDTU
Part Number
SGL50N60RUFDTU
Manufacturer
ON Semiconductor
Category
Transistors
Description
IGBT 600V 80A 250W TO264
SGL50N60RUFDTU Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SGL50N60RUFDTU PCB Footprint and Symbol
Brand ON Semiconductor
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series -
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600V
Current - Collector (Ic) (Max) 80A
Current - Collector Pulsed (Icm) 150A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.8V @ 15V, 50A
Power - Max 250W
Switching Energy 1.68mJ (on), 1.03mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 145nC
Td (on/off) @ 25°C 26ns/66ns
Test Condition 300V, 50A, 5.9Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 100ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)