SJ6020L2TP
| Part Number | SJ6020L2TP |
| Manufacturer | Littelfuse |
| Category | Thyristors |
| Description | SCR 20A HIGH TEMP TO220L |
SJ6020L2TP Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SJ6020L2TP PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Littelfuse |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | SCRs |
| Series | SJ |
| Voltage - Off State | 600V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.5V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 10mA |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.6V |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 12.8A |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 20A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 35mA |
| Current - Off State (Max) | 10µA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 225A, 300A |
| SCR Type | Standard Recovery |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Isolated Tab |
| Supplier Device Package | ITO-220AB |
Quick Inquiry
| In Stock | 1522 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
