SMAJ33CA-13-F
Part Number
SMAJ33CA-13-F
Manufacturer
Diodes Incorporated
Category
Circuit Protection
Description
TVS DIODE 33V 53.3V SMA
SMAJ33CA-13-F Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMAJ33CA-13-F PCB Footprint and Symbol
Brand Diodes Incorporated
Product Line Power
Subcategory TVS - Diodes
Series -
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.5A
Power - Peak Pulse 400W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)