SMCJ12CA
Part Number
SMCJ12CA
Manufacturer
Littelfuse
Category
Circuit Protection
Description
TVS DIODE 12V 19.9V DO214AB
SMCJ12CA Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMCJ12CA PCB Footprint and Symbol
Brand Littelfuse
Product Line Power
Subcategory TVS - Diodes
Series SMCJ
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 75.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)