SMCJ350A
Part Number
SMCJ350A
Manufacturer
Littelfuse
Category
Circuit Protection
Description
TVS DIODE 350V 567V DO214AB
SMCJ350A Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMCJ350A PCB Footprint and Symbol
Brand Littelfuse
Product Line Power
Subcategory TVS - Diodes
Series SMCJ
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 350V
Voltage - Breakdown (Min) 391V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 567V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)