SML-LX1610SIC/A
| Part Number | SML-LX1610SIC/A |
| Manufacturer | Lumex Opto/Components Inc. |
| Category | LED Lighting |
| Description | LED 10.60X10MM 625NM RED CLR SMD |
SML-LX1610SIC/A Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SML-LX1610SIC/A PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Lumex Opto/Components Inc. |
| Product Line | Optoelectronics |
| Subcategory | LED Lighting - Color |
| Series | TitanBrite™ |
| Color | Red |
| Wavelength | 625nm (Typ) |
| Current - Test | 350mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.1V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | - |
| Current - Max | 350mA |
| Flux @ Current/Temperature - Test | - |
| Temperature - Test | 25°C |
| Viewing Angle | 110° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Supplier Device Package | SMD |
| Size / Dimension | 0.335" L x 0.335" W (8.50mm x 8.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.130" (3.30mm) |
Quick Inquiry
| In Stock | 363 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
