SN74F163ADBRG4
Part Number
SN74F163ADBRG4
Manufacturer
Texas Instruments
Category
Logic ICs
Description
IC COUNTER BINARY 4BIT 16SSOP
SN74F163ADBRG4 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SN74F163ADBRG4 PCB Footprint and Symbol
Brand Texas Instruments
Product Line Semiconductors
Subcategory Counters, Dividers
Series 74F
Logic Type Binary Counter
Direction Up
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 4
Reset Synchronous
Timing Synchronous
Count Rate 100MHz
Trigger Type Positive Edge
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SSOP (0.209", 5.30mm Width)