SPC5516EAMMG66
Part Number
SPC5516EAMMG66
Manufacturer
NXP
Category
Embedded Processors & Controllers
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 208MAPBGA
SPC5516EAMMG66 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SPC5516EAMMG66 PCB Footprint and Symbol
Brand NXP
Product Line Semiconductors
Subcategory Microcontrollers
Series MPC55xx Qorivva
Core Processor e200z0, e200z1
Core Size 32-Bit Dual-Core
Speed 66MHz
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, SCI, SPI
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 144
Program Memory Size 1MB (1M x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.25V
Data Converters A/D 40x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)