SRJ6018D1RP
Part Number
SRJ6018D1RP
Manufacturer
Littelfuse
Category
Thyristors
Description
SCR 600V 18A TO252
SRJ6018D1RP Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SRJ6018D1RP PCB Footprint and Symbol
Brand Littelfuse
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs
Series *
Voltage - Off State -
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) -
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) -
Voltage - On State (Vtm) (Max) -
Current - On State (It (AV)) (Max) -
Current - On State (It (RMS)) (Max) -
Current - Hold (Ih) (Max) -
Current - Off State (Max) -
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) -