SS-5H-3.15A-APH
Part Number
SS-5H-3.15A-APH
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Category
Circuit Protection
Description
FUSE BRD MNT 3.15A 300VAC RADIAL
SS-5H-3.15A-APH Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SS-5H-3.15A-APH PCB Footprint and Symbol
Brand Eaton - Electronics Division
Product Line Power
Subcategory Fuses
Series SS-5H
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps) 3.15A
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC -
Response Time Slow Blow
Package / Case Radial, Box
Mounting Type Through Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Melting I²t 67
Approvals CQC, cURus, KC, PSE, TUV, VDE
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Color -
Size / Dimension 0.335" L x 0.169" W x 0.329" H (8.50mm x 4.30mm x 8.35mm)