STM32W108C8U63TR
| Part Number | STM32W108C8U63TR |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Category | Embedded Processors & Controllers |
| Description | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48QFN |
STM32W108C8U63TR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | STM32W108C8U63TR PCB Footprint and Symbol |
| Brand | STMicroelectronics |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Microcontrollers - Application Specific |
| Series | STM32 |
| Applications | RF4CE, Remote Control |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Program Memory Type | FLASH (64kB) |
| Controller Series | STM32W |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Interface | I²C, SPI, UART/USART |
| Number of I/O | 24 |
| Voltage - Supply | 1.18V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 48-VFQFPN (7x7) |
Quick Inquiry
| In Stock | 354 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
