STPIC6D595TTR
| Part Number | STPIC6D595TTR |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Category | Logic ICs |
| Description | IC SHIFT REGISTER 8BIT 16TSSOP |
STPIC6D595TTR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | STPIC6D595TTR PCB Footprint and Symbol |
| Brand | STMicroelectronics |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Shift Registers |
| Series | - |
| Logic Type | Shift Register |
| Output Type | Open Drain |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Function | Serial to Parallel, Serial |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 4196 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
