STR-A6259H
| Part Number | STR-A6259H |
| Manufacturer | Sanken |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC FLYBACK SW REG 8DIP |
STR-A6259H Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | STR-A6259H PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Sanken |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | - |
| Output Isolation | Isolated |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Breakdown | 650V |
| Topology | Flyback |
| Voltage - Start Up | 14.3V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 85V ~ 264V |
| Duty Cycle | 76% |
| Frequency - Switching | 100kHz |
| Power (Watts) | 13W |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Voltage |
| Control Features | EN, Soft Start |
| Operating Temperature | -20°C ~ 125°C (TA) |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
| Mounting Type | Through Hole |
Quick Inquiry
| In Stock | 208 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
