T428P397K006AH6110T050
Part Number
T428P397K006AH6110T050
Manufacturer
KEMET
Category
Capacitors
Description
CAP TANT
T428P397K006AH6110T050 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T428P397K006AH6110T050 PCB Footprint and Symbol
Brand KEMET
Product Line Passive Components
Subcategory Tantalum Capacitors
Series T428
Capacitance 390µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 6.3V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 130 mOhm @ 100kHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2824 (7260 Metric)
Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)