T495X477K010ZTE045
Part Number
T495X477K010ZTE045
Manufacturer
KEMET
Category
Capacitors
Description
CAP TANT 470UF 10% 10V 2917
T495X477K010ZTE045 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T495X477K010ZTE045 PCB Footprint and Symbol
Brand KEMET
Product Line Passive Components
Subcategory Tantalum Capacitors
Series T495
Capacitance 470µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 10V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 45 mOhm @ 100kHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.173" (4.40mm)